Volnočasové aktivity

PROSINEC  2022

Kde nad betlémem vzala se hvězdička, která nám otvírá bolavá srdíčka? Pro pokoj, pro lásku, pohlazení – ať v kouzlo Vánoc náš život mění.

Společně stavíme betlémy a zavěšujeme kometu ukazující ten správný směr. Jeden betlém rozsvěcujeme na jídelně – ten je malý, dřevěný. Ten druhý je velký, slaměný – letošního roku darovaný. Postavy Josefa, Marie s Ježíškem, ovečky, berana a oslíka přináší pohodu, krásu, obdiv. Přináší také připomínku starodávné oslavy narození.

Postupně zdobíme společné prostory i jednotlivé pokoje, do kterých přinášíme kouzlo vánočních svátků. Od obecního úřadu dostáváme věnečky a vanilkou vonící cukroví, které vytvořili senioři, rodiče a jejich děti z Jesence. Sladkosti rozdáváme jednotlivým klientům a „zapalujeme tu první jiskřičku“, která dokáže rozzářit zachmuřenou tvář.

5. 12. ke klientům přicházíme v podobě čerta, anděla a Mikuláše. Odměňujeme za dobré skutky, škádlíme za „drobné prohřešky“. Zažíváme návrat do atmosféry dětství, ponoření se do tajemství této tradice. Přinášíme překvapení, radost a odcházíme zaplaveni spoustu spontánní legrace.

Na canisterapii nás vítá chundelatá Bela se svou kamarádkou Haničkou. Roční fenka irského ohaře roztomile aportuje a svým hravým temperamentem okamžitě získává pozornost.

S vánočním pásmem za námi přijíždí hudební skupina Marbo. Marcela a Bohdan Vrtalovi zpívají známé koledy. Toto vystoupení prokládají poutavým příběhem o významu Vánoc. Pobrukování známých melodií připomíná ty nejkrásnější chvíle.

Poutavé vystoupení nám přinášejí děvčata a jejich učitelé ze ZUŠ Prostějov. Zpívají, hrají na klávesy a akordeon.

Přijíždí i děti z MŠ Konice. Jejich štěbetání zaplňuje kulturní místnost. Převlékají se za hříbečky, hrají scénku jako rohatí čertíci a zpívají u jesliček.

Okamžitě zapomínáme na starosti a sledujeme roztomilé vystoupení. Záhy nevědomky pomáháme s právě zapomenutou slabikou, či větou. Pozorně sledujeme každý pohyb, pozorně nasloucháme každému slovu a neustále odměňujeme „každý dílek nezměrného úspěchu“ hlasitým potleskem. Po tvářích rázem stékají slzičky. Slzičky dojetí, slzičky štěstí z příjemného okamžiku, který prožíváme.

V tomto období adventního očekávání si čteme a povídáme o Vánocích. Doutnajícím františkem dotváříme tradiční atmosféru s vůní kadidla a při zpěvu nejznámějších koled zapalujeme první prskavky. Za poslechu vánočních písní krájíme křížaly, pijeme kávu a obdivujeme chuť křehoučké domácí vánočky.

Krajina je ještě místy přikryta sněhovou peřinou a my slavíme nejkrásnější svátky roku se svými blízkými. Rozbalujeme dárky lásky a upřímné pomoci, blízkého setkání, povzbuzení….

Archiv

Datum zveřejnění Název dokumentu Typ souboru Velikost souboru
Volnočasové aktivity 2022 .pdf 161 kB Stáhnout
Volnočasové aktivity 2021 .pdf 213 kB Stáhnout
Volnočasové aktivity 2020 .pdf 497 kB Stáhnout
top