Volnočasové aktivity

LEDEN 2021

Z vyhřátých místností za oknem pozorujeme vločky sněhu poletující v mrazivém povětří. Stromy oděné do bílého kabátu kouzlí tu pravou zimní atmosféru odcházejících vánočních svátků a přivádí nás do prvního měsíce roku, měsíce, jehož název vznikl podle ledu.

My se setkáváme při Tříkrálovém čtení. Za pomoci filmové ukázky si připomínáme tento svátek - vzpomínáme, povídáme si a zpíváme. Letos poprvé toto období prožíváme bez putování koledníků, bez koledování a popisování domů křídou. Dostáváme však jedinečnou možnost se zastavit a sdílet životní osudy, naslouchat a pomáhat, čerpat životní zkušenosti.

13. 1. probíhá očkování první vakcínou proti onemocnění Covid-19. Tým zdravotníků z Fakultní nemocnice Olomouc nám přiváží pocit ochrany a bezpečí po dlouhém období šířící se strachu.

V průběhu měsíce pořádáme mnoho různorodých aktivit. Zajímáme se o nejnovější informace, vzpomínáme, trénujeme paměť, cvičíme, noříme se do retro aktivit. Hádáme „trestné činy“, poznáváme předměty hmatem, skládáme mozaiky, diskutujeme. Ve výtvarných dílnách malujeme, vystřihujeme, háčkujeme, vyšíváme. Okna zdobíme sněhovými vločkami, siluety baletek dotváříme kreativními sukněmi.

Klientům nakupujeme, vaříme kávy a čaje na přání, pomáháme s jejich potřebami. Spolupracujeme při korespondenci, s navázáním hovorů prostřednictvím mobilního telefonu, nebo aplikace Skype. Radost přináší obnovené návštěvy blízkých. Za přísnějších podmínek se můžeme opět setkávat, spolupracovat a navazovat na nové podměty.

Vrháme se do sportovních aktivit a pořádáme turnaj v žebříkových hrách, minigolfu, holandském billiardu či šipkách. Turnaje probíhající na jednotlivých budovách přináší mnoho zážitků a legrace. Jedinečné úsilí našich sportovců odměňujeme drobnými výhrami.

Objevujeme krásu znovu nalezených her. Někteří se učíme jejich pravidla, jiní objevují pravidla nová, příhodnější. O nejlepší skóre soutěžíme při solitéru či samotáři. Hrajeme dámu, šachy, piškvorky, člověče nezlob se, domino, žabky, prší, kvarteto, černého Petra, či pexeso. Hledáme stíny, skládáme písmena, provádíme motorická cvičení i různorodé terapie.

Pečujeme o naše zvířátka, hladíme morčátka, pozorujeme rybičky. Čištění velkého akvária nám ukazuje ochotu a radost z pomoci našim němým kamarádům, odcházíme z pocitem správně využitého dopoledne.

Při společném uklízení vánoční výzdoby zažíváme „polštářovou bitvu“. V očích klientů se jiskří radost společně s vzpomínkami na dětství a pozvolna nás odnáší do dalšího měsíce kouzlícího mrazivé ornamenty do zimní krajiny. Do měsíce, ve kterém plánujeme pozvolna přivábit jarní atmosféru péčí o první sazenice rostlin.

 

Archiv

Datum zveřejnění Název dokumentu Typ souboru Velikost souboru
Volnočasové aktivity 2021 .pdf 394 kB Stáhnout
Volnočasové aktivity 2020 .pdf 497 kB Stáhnout