Volnočasové aktivity

ŘÍJEN 2023

Objevujeme kouzlo podzimu, když padá listí ze stromů. Vítr si s nimi něžně pohrává, když jim podzim pestré barvy rozdává.

V příjemném odpoledním vánku prosluněného dne hledáme na dvoře příjemný stín pro naše imobilní uživatele. Vyvážíme je na postelích, které pro ně znamenají pocit bezpečí a jistoty, ten nejšetrnější způsob přemístění. Ve tvářích plných nejrůznějších životních zkušeností můžeme číst okamžik překvapení nad pro nás snad nepodstatnými maličkostmi. Vidí oblohu, slyší zpěv ptactva za kulisou šumějícího lesa.

Pořádáme turnaj v kuželkách s našimi psími kamarády. Mi shazujeme kuželky a Hanička nám aportuje míč. Pozorujeme uživatele, kteří jindy bez reakcí se bezprostředně zapojují do soutěže s canisterapeutickou fenkou a mi je vidíme upřímně se smát.

Přijíždí k nám Dudáci Tryhuci, kteří se věnují obnově dudácké tradice na jihozápadním Brněnsku. Koncertují na dudy, ale zařezují i další pastýřské nástroje, jako jsou gajdy a tradiční píšťaly, které také ručně vyrábí.

Ondřej a Lucie Tryhuci k nám přicházejí se vzpomínkou, připomenutím starých dobrých časů, které mnozí pamatují. Vracejí nás zpátky do dob, kdy lidová řemesla a chození k muzice bylo neodmyslitelnou součástí společenského života. Z vystoupení jen neradi odcházíme, plni výjimečného zážitku.

Češi jsou srdcem vinaři, a proto máme i mnoho krásných tradic spojených s vínem. Tyto dlouholeté tradice a postupy si připomínáme na našich aktivitách. Vytváříme dekorace zprostředkovávající v obrazech cestu vína z vinice k lahodnému moku. Kulturní místnost společně zdobíme břečťanem ladícím s pozadím ohořelých svící a korkových špuntů.

V této atmosféře slavíme Vinobraní, slavnost spjatou s podzimem a sklizní révy. Oslavy plné dobré nálady, bohatého občerstvení a degustace vína. Oslavy laděné zpěvem za doprovodu kytar a benja, podtržené zvukem flétny. Hudby interpretů z řad našich zaměstnanců. Písní, jež ústí v jednotný zpěv, které si pro svou podmanivost notuje celá místnost. Písní evokujících příjemné chvíle prožité ve společnosti blízkých.

Radost přinášíme i nabízeným ovocem, které omýváme a připravujeme k ochutnávce. Z jablíček krájíme tenké plátky a sušíme křížaly, jež pozvolna provoní místnost kouzlem blížících se svátků.
Na společných aktivitách procvičujeme jemnou motoriku, pořádáme výtvarné dílny a předáváme si informace, o kterých horečně diskutujeme. Obohacujeme se o poznatky, čerpáme nové informace a procvičujeme paměť.

Pečujeme o morčata a rybičky. Dostáváme darem akvarijní rybky - skaláry, kterým pořizujeme nové dekorace.

Pořádáme keramickou dílnu. Společně s dětmi vytváříme dárky našim uživatelům k Vánočním svátkům. Při jejich výrobě vidíme jednotlivou osobnost, pro kterou předměty vyrábíme. Touto drobnou pozorností, chceme dát najevo, že obdarovaného známe, že se o něj zajímáme a jsme tu pro něho.

Archiv

Datum zveřejnění Název dokumentu Typ souboru Velikost souboru
Volnočasové aktivity 2023 .pdf 166 kB Stáhnout
Volnočasové aktivity 2022 .pdf 161 kB Stáhnout
Volnočasové aktivity 2021 .pdf 213 kB Stáhnout
Volnočasové aktivity 2020 .pdf 497 kB Stáhnout
top