Volnočasové aktivity

DUBEN 2022

Z vížky kostela nás pozoruje rozvážná sova, my jemně našlapujeme, příroda kolem pučí a rozkvétá. Dominantní květy magnolie nás vábí svou nevinnou vůní, prezentujíce své opomíjené léčivými účinky. Nenápadně nahlížíme pod pokličku tajemství této starobylé rostliny a objevujeme jejich čarovnou moc.

 

Společně vítáme svátky jara – Velikonoce. Při pravidelných setkáních si připomínáme jejich historii, seznamujeme se se zvyky a tradicemi. Vzájemně se obohacujeme o vzpomínky a životní poznatky. Čteme zprávy, bavíme se o palčivých problémech, vyhledáváme zajímavé informace. Sledujeme počasí a připomínáme si svátky. Společně hledáme odpovědi na zapeklité otázky a bavíme se při luštění křížovek. Seznamujeme se s jídelníčkem a dělíme se o „rodinné“ recepty.
 

Účastníme se velikonoční výstavy ve Dzbelu. Skupinu vycházející pěšky záhy následují ostatní, přijíždějící autem. V prostorném sále tu obdivujeme pestrou škálu výrobků z nejrůznějších materiálů. Popíjíme kávu a odnášíme si drobné dárky pro potěšení, pro radost. Počasí nám přeje a my si užíváme příjemnou procházku zelenající se krajinou.

Setkáváme se na harfovém koncertu Katariny Ševčíkové. Umělkyně tu navozuje svou hrou akustický prožitek uvolnění a zklidnění mysli prostřednictvím podmanivých tónů. K zvukovému vjemu se připojuje i vizuální krása tohoto jedinečného hudebního nástroje.

Společně vytváříme dekorace, jimiž zdobíme nejbližší okolí. Kouzlo jarních svátků přinášíme i na jednotlivé pokoje. Přicházíme s pomlázkou, přicházíme s „mrskutem“ v podobě sladkého potěšení. Odříkáváme verše známých i neznámých, či právě stvořených básniček a vidíme radostný výraz v očích, upřímný úsměv na tvářích „pobavených“ koledníků.

Hnědé i bílé vlnky pestře nazdobených beránků upečených od dětí z mateřských škol „jemně pohladí“ naše klienty, kterým je přinášíme. Záhy rozpoznáváme i pestrost chuti tohoto velikonočního pokrmu. Beránky krájíme a ochutnáváme.

Chodíme na procházky, vyvážíme imobilní klienty, pořádáme venkovní aktivity. Poznáváme zpěv ptáků a pozorujeme přírodu. Upravujeme záhony, na které vysazujeme oblíbené květiny. Vytváříme kouzlo známého prostředí, kouzlo domova. S údivem obdivujeme sazenice vysokých sněženek, nízkých tulipánů a ostatních rostlin přenesených ze zahrádky naší klientky.

Pečujeme o zvířátka a pozorujeme nově pořízené skaláry ladně proplouvající mezi rostlinami. Procvičujeme jemnou motoriku, pohyblivost, provádíme různorodé terapie. Klientům pomáháme při běžných činnostech. Nacvičujeme posazování, hledáme ten nejlepší způsob dopomoci pro posílení soběstačnosti při stravování. Nasloucháme rozmanitým životním cestám a osudům, zastavíme se, stiskneme ruku, pohladíme.

Hrajeme společenské hry, pořádáme množství turnajů. Své znalosti porovnáváme ve hře Město, jméno, zvíře, věc. Bavíme se s bingem. Připravujeme „Kufřík plný vzpomínek“. Vybíráme a společně připravujeme pro svázání ty nejkrásnější vzpomínkové fotografie. Fotografie zachycující množství zvyků a řemesel, ale i záběry, které nám budou pomáhat se snadnější orientací v nejbližším okolí.

K jednotlivým klientům přicházíme s připomínkou filipojakubské noci. Přicházíme v podobě „roztomilých“ čarodějnic a přinášíme legraci. Přinášíme překvapení, radost a povzbuzení.

 

Archiv

Datum zveřejnění Název dokumentu Typ souboru Velikost souboru
Volnočasové aktivity 2022 .pdf 108 kB Stáhnout
Volnočasové aktivity 2021 .pdf 213 kB Stáhnout
Volnočasové aktivity 2020 .pdf 497 kB Stáhnout