Volnočasové aktivity

ZÁŘÍ  2021

Babí léto odívá krajinu do podzimních barev. V ranní rose se zrcadlí poletující pavučiny, jako by vítaly prosluněné dny, malující ty nejpestřejší odstíny dozrávajícím plodům.

My se při procházkách krajinou, zajímáme o změny v nejbližším okolí. Pozorujeme stavbu nových domů i práce na polích. Poznáváme rostliny, ochutnáváme dozrávající plody, uklízíme suché rostliny a připravujeme půdu na zimu.

Sedáváme v okolí domova, povídáme si, vzpomínáme, sbíráme předměty na podzimní dekorace.

Účastníme se koncertu Kristýny Šebkové, která k nám přijíždí z divadla Slunečnice sídlící v Brně. Příjemnou atmosféru nám kouzlí známými písničkami v několika jazycích. Jsme pozváni do Francie šansonem od Édith Piaf, na Slovensko společně s písní Čerešně od Hany Hegerové. Českými písněmi si interpretka získává své okolí. A my si vzápětí také broukáme podmanivé melodie.

V období pozdního léta se vydáváme na výlet do Dzbele. Účastníci mají na výběr ze dvou možností. Jede se automobilem, nebo se může jít pěšky. Skupina, která dává přednost dopolední procházce slunnou krajinou, přichází do cíle jako první.

V místním hostinci nás čeká příjemné prostředí a výborný oběd. Kuřecí kapsa v těstíčku, nápoje dle výběru, káva, či točená zmrzlina vytváří příjemně strávené chvíle. Posléze využíváme i možnosti posezení na venkovní terase v prostředí dozrávajících citrusových plodů. Vracíme se příjemně unaveni a setrváváme v rozhovorech o nových zážitcích.

V domově pořádáme množství pravidelných aktivit. Při společných setkáních si čteme zprávy, nad kterými horečně diskutujeme. Tvoříme slova, hledáme homonyma, seznamujeme se s názvy rozličných potravin. Poznáváme jména slavných osobností, bavíme se s kvízy a smějeme se s kameňáky. Vzpomínáme na hodové slavnosti a podzimní tradice, seznamujeme s jídelníčkem a vtipkujeme s horoskopy. Zpíváme, cvičíme na židlích, sledujeme počasí.

Spoustu nevšedních zážitků získáváme při turnajích v hodu na proložku, v hodu kroužků na kolíky, zcela „profesionálně“ lovíme rybičky na čas. Počet úspěšných zásahů počítáme na dvoře při hře čáry. Vítězové si odnášejí zasloužené odměny.

Luštíme křížovky, čteme knížky, hrajeme stolní hry. Procvičujeme jemnou motoriku a provádíme rozličné terapie. Ukázka malých, „zlatých“ rybiček rozjasňuje jindy zachmuřené tváře. Zajišťujeme nákupy, vaříme kávy a čaje na přání, podáváme sladkosti. Pomáháme a nasloucháme, snažíme se být nablízku.

Ve výtvarných dílnách vytváříme košík plný dozrávajících plodů. Z plastových lahví vystřihujeme květiny. Aranžujeme žaludy vybarvené laky na nehty. Tvoříme podzimní dekorace, jimiž dáváme možnost přiblížit barevné kouzlo babího léta i do pokojů imobilních klientů.

 

Archiv

Datum zveřejnění Název dokumentu Typ souboru Velikost souboru
Volnočasové aktivity 2021 .pdf 195 kB Stáhnout
Volnočasové aktivity 2020 .pdf 497 kB Stáhnout