Volnočasové aktivity

ČERVEN 2021

Zelenající se krajina, lány řepky, prolínající se s polem obilí, květy heřmánku a červeného máku kouzlí slunné dny začínajícího léta.

Příjemné prostředí rozkvetlé přírody nás láká k procházkám a posezením. U rybníčku sedáváme ve stínu statného smrku. Na lavičce si tu čechrá peří kos, opodál se přišla napít malá veverka. S našimi klienty procházíme blízké okolí, pomáháme s orientací v novém prostředí, seznamujeme se s historií obce. Společně pečujeme o květiny a sazenice ve skleníku i na zahrádce. Provádíme aromaterapie s bylinkami. Zasazené jahody nás odměňují prvními plody.

Pečujeme o naše zvířátka. Morčátkům doplňujeme jídelníček bylinkami – sedmikráska, pampeliška, jitrocel. Do zásoby na zimu sušíme seno.

Množství legrace a poutavé zábavy zažíváme při různých hrách. Ruské kuželky, tuto zábavu, mnozí poprvé v životě zažíváme ve venkovním areálu Koliby.

Na dvoře pořádáme turnaj v minigolfu a Holandském billiardu. Toto prosluněné dopoledne se setkáváme v hojném počtu. Při souboji zažíváme spoustu legrace a bojového úsilí. Ti nejlepší si odnášejí drobné odměny.

Pořádáme i „fotbálek“. Na židlích, na invalidních vozících, nohami, někdo i holemi. Každý se snažil odkoulet míč a přihrát soupeři.

Jsme soutěživí, zahrajeme si také floorbal, šipky, společenské hry – šachy, piškvorky, karty, pexeso. A také tvoříme. V rámci výtvarné činnosti kreslíme, stříháme, skládáme – vytváříme si dekorace pro výzdobu domova i pro praktické využití při našich aktivitách. Procvičujeme jemnou motoriku – pracujeme s kinetickým pískem a plastelínami, háčkujeme, vyšíváme, skládáme hlavolamy, stavebnice, puzzle, luštíme křížovky. Vytváříme letní námořnické dekorace. Každý si najde možnost zábavy, dle svého zájmu a možností.

Při dopoledních aktivitách se seznamujeme s informacemi z tisku a internetu, nejen o dění v našem regionu, ale i se zajímavostmi a kuriozitami z celého světa. Vždy se nám vybaví vzpomínky, životní zkušenosti i humorné příběhy, o které se rádi podělíme s ostatními. Procvičujeme paměť – tvoříme slova, odvozujeme od slovních základů, vysvětlujeme významy slov. Poznáváme stopy zvířat, vůni koření, květin. Při obrazových prezentacích „cestujeme“ po všech možných zákoutích v krajích republiky i světových destinacích.

Oblibu si také získalo čtení na přání - humorné příběhy „Slovácko sa súdí, aj nesúdí“, „Když Krakonoš nekouká“. Sedneme si na terase, předčítáme na pokoji. A vždy se hodně nasmějeme.

A hlavně využíváme příjemného počasí k procházkách. Dle možností jednotlivců zvolíme přiměřenou náročnost trasy, vyjíždíme také s imobilními klienty a vnímáme krásy okolní krajiny, vůni kvetoucích rostlin. Povídáme si, vzpomínáme, na chvíli se vystavíme paprskům slunce a pak relaxujeme v příjemném prostředí stínu korun stromů.

Nakupujeme, vaříme kávy a čaje na přání, podáváme sladkosti. Provádíme terapie a bazální stimulace, nasloucháme, pomáháme.

Zájemci mohou každý pátek navštívit filmový klub a zhlédnout oblíbené filmy z naší filmotéky.
 

 

Archiv

Datum zveřejnění Název dokumentu Typ souboru Velikost souboru
Volnočasové aktivity 2021 .pdf 169 kB Stáhnout
Volnočasové aktivity 2020 .pdf 497 kB Stáhnout